Zmarł Kol. EUGENIUSZ  KOWALSKI

Z głębokim żalem i smutkiem informuję, że w dniu 16 stycznia 2021 roku,
zakończył swoją ziemską wędrówkę

Ś † P

EUGENIUSZ  KOWALSKI

Członek Honorowy PTTK
Jeden ze współzałożycieli i wieloletni Wice Prezes
Wielkopolskiej Korporacji Oddziałów PTTK

Msza Św. pogrzebowa zostanie odprawiona w dniu 27 stycznia br
o godz. 13:00 w kościele pw. św. Barbary w Luboniu.
Pogrzeb odbędzie się, bezpośrednio po Mszy Św.
o godz. 14:00 na Cmentarzu w Luboniu.

Ze względu na zasługi Kolegi Genia dla wielkopolskiej turystyki,
proszę o liczny udział przedstawicieli oddziałów
należących do WKO PTTK wraz z pocztami sztandarowymi.

Msza Św. zamówiona przez WKO PTTK za śp. Kolegę Eugeniusza,
zostanie odprawiona w dniu 11 kwietnia br. (niedziela) o godz. 11:00
w Kościele pw. św. Wojciecha, na Wzgórzu Św. Wojciecha w Poznaniu.

Prezes WKO PTTK  Andrzej Kudlaszyk

KOWALSKI EUGENIUSZ JÓZEF 

Urodzony 21 marca 1936 r. w Poznaniu. Zamieszkały w Luboniu powiat poznański. Emerytowany inżynier budownictwa (Politechnika Poznańska). Od 1953 roku jest członkiem PTTK.
Eugeniusz Kowalski pracę społeczną rozpoczął w młodym wieku (17 lat) od zorganizowania Koła PTTK w zakładzie pracy w Gozdnicy, gdzie przebywał na „nakazie pracy” po ukończeniu szkoły. Tam też zorganizował zespół taneczno-muzyczny nawiązujący do narodowych tradycji. Na terenie Lubonia przez 25 lat był instruktorem harcerskim pełniąc różne funkcje. Opracował program tzw. „Harcerska Ekspedycja Poznawcza”, który wdrażał na obozach harcerskich stacjonarnych i wędrownych. Program ten obejmował wychowanie patriotyczne, poznawanie kraju, jego historię, zabytki, ochronę przyrody i zdobywanie odznak turystyczno-krajoznawczych. Poprzez realizację tego programu uczył młodzież miłości do Ojczyzny. Do programu wprowadził specjalnie opracowane sprawności o tematyce turystyczno-krajoznawczej, etnograficznej i historycznej. W oparciu o ten program zorganizował Klub Krajoznawczy (1975 r.) o nazwie Harcerska Ekspedycja Poznawcza „Żabikowo” składający się zarówno z młodych instruktorów harcerskich jak i członków PTTK. Eugeniusz Kowalski był cenionym instruktorem harcerskim. Świadczy o tym fakt wyróżnienia jego osoby tytułem Harcmistrza Polski Ludowej oraz medalami Wielkopolskiej Komendy Chorągwi ZHP. Był organizatorem harcerskich obozów stacjonarnych , na których wprowadził funkcję instruktora ds. turystyki. Jako działacz PTTK organizował obozy wędrowne i zimowiska w Sudetach, Pieninach, Gorcach i Beskidzie Wyspowym , po Górach Świętokrzyskich i Beskidzie Śląskim a także w Tatrach. Łącznie zorganizował 36 obozów i zimowisk.
Organizował koła PTTK w szkołach podstawowych (1975r.) w Luboniu. Założył Klub Górski „Limba”(1975r.) i był pierwszym jego prezesem. W 1980 roku był organizatorem Oddziału PTTK w Luboniu. Został jego pierwszym prezesem i funkcję tą pełnił do chwili śmierci.
Eugeniusz Kowalski jest autorem pierwszego herbu Lubonia(1977 r.). Uczestniczył też w pracach nad projektem nowego herbu (2000 r.). Z jego inicjatywy objęto ochroną aleje pomnikowych drzew( lipy) na terenie Lubonia. Jest autorem i projektantem Odznaki Regionalnej Przyjaciel Wielkopolski. Był organizatorem XXX Jubileuszowego Centralnego Zlotu Krajoznawców „Gniezno 2000”. Jest inicjatorem organizowania imprez patriotycznych między innymi : Szlakami Sławnych Polaków, Szlakami Powstania Wielkopolskiego, Szlakiem Cyryla Ratajskiego oraz rajdów o tematyce przyrodniczej. W czasie przynależności do PTTK doskonalił swoje kwalifikacje zdobywając kolejne uprawnienia kadry programowej i funkcyjnej.
Był wiceprezesem Wielkopolskiej Korporacji Oddziałów PTTK. Przewodniczył Wielkopolskiej Komisji Krajoznawczej i Komisji Egzaminacyjnej na Przodowników Turystyki Pieszej. Był też przewodniczącym Kolegium Instruktorów Krajoznawstwa przy WKO. Był członkiem redakcji Biuletynu Wielkopolskiej Korporacji Oddziałów PTTK „Znad Warty”. Wiele artykułów z zakresu turystyki publikował w miejscowej prasie „Wieści Lubońskie” ( był członkiem redakcji) i w „Echo Lubonia”. Był inicjatorem i przez 25 lat kierował Ogólnopolskim Rajdem „ Pamięć Wiecznie Żywa – Odwiedzamy Miejsca Pamięci Narodowej”, a w roku 2003 kierował pracami nad skatalogowaniem zgromadzonych kart ewidencyjnych miejsc pamięci z terenu Polski i Europy ( 9367 kart).
Był odznaczany i wyróżniany:
Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski ,Złotym i Srebrnym Krzyżem Zasługi, Honorową Odznaką Za Zasługi dla Oświaty, Odznaka Honorową Za Zasługi dla Turystyki , Złotą i Srebrną Odznaką Zasłużony Działacz Turystyki, Złotym i Srebrnym Medalem Opiekuna Miejsc Pamięci Narodowej, Honorową Odznaką Za Zasługi w Rozwoju Województwa Poznańskiego, Odznaką Honorową Za Zasługi dla Województwa Wielkopolskiego , Honorową Odznaką Miasta Poznania, Honorowym Dyskiem Wydziału Kultury Fizycznej i Turystyki Urzędu Wojewódzkiego w Poznaniu, Medalem Zasłużony dla Miasta Lubonia , Odznaką Za Zasługi dla Wielkopolskiej Organizacji ZHP, Złotą Odznaką Za Zasługi dla Poznańskiej Chorągwi ZHP.
Godność Członka Honorowego PTTK nadał mu XVI Krajowy Zjazd Delegatów PTTK w dniu 16 września 2005 r.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *